طراحی سایت با نت لند

معرفی جاوااسکریپت و قابلیت های آن

نت لند | معرفی جاوااسکریپت و قابلیت های آن

معرفی جاوااسکریپت

جاوا اسکریپت (JavaScript) یا به اختصار js یکی از محبوبترین زبان برنامه نویسی در سال های اخیر بوده است و در این چند ساله رتبه ۱ محبوب ترین زبان برنامه نویسی را در نظر سنجی ها را به خود اختصاص داده است ،جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی پویا است که برای توسعه وب، برنامه های کاربردی وب، توسعه بازی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. این به شما امکان می دهد ویژگی های پویا را در صفحات وب پیاده سازی کنید که فقط با HTML و CSS قابل انجام نیستند.

به کمک جاوااسکریپت میتوانیم پویایی در صفحات وب به وجود آوریم ، منظور از پویایی این است که جاوااسکریپ با قدرتی که دارد به ما امکان استفاده از اسلایدر تصاویر ، نمایش ویدیو ،اعتبار سنجی فرم ها قبل از آن که فرم به سمت سرور ارسال شود در مرورگر به کمک جاوااسکریپت این کار قابل انجام است .

جاوااسکریپت توسط برندان آیک در اواخر سال 1990 در شرکت نت اسکیپ ایجاد شد و در ابتدا این زبان مفسری برای اعتبار سنجی فرم ها در مرورگر ایجاد شده بود که در حال حاضر با قدرت بالایی که این زبان دارد یکی از اساس و پایه های برنامه نویسی سمت وب میباشد و در برنامه نویسی ظاهر سایت ( فرانت اند ) ، برنامه نویسی سمت سرور سایت ( بک اند ) و توسعه وب اپلیکیشن ها نقش بسزایی دارد و در همه وبسایت ها بی شک از جاوااسکریپ استفاده شده است و تمام مرورگرها از آن پشتیبانی میکنند.

معرفی برترین کتابخانه ها و فریم ورک های جاوااسکریپت

کتابخانه‌ها و چارچوب‌های جاوا اسکریپت با ویژگی‌ها و قابلیت‌های گسترده توسعه وب‌سایت و برنامه‌ها را آسان‌تر می‌کنند – همه اینها به لطف ویژگی‌های پویا، انعطاف‌پذیر و جذاب جاوا اسکریپت است. طبق یک نظرسنجی StackOverflow از سال 2020، جاوا اسکریپت همچنان پرکاربردترین زبان برنامه نویسی (برای هشتمین سال) است و 67.7 درصد از پاسخ دهندگان از آن استفاده می کنند

کتابخانه های جاوا اسکریپت چیست؟

کتابخانه های جاوا اسکریپت شامل توابع، روش ها یا اشیاء مختلفی برای انجام کارهای عملی در یک صفحه وب یا برنامه مبتنی بر JS است. حتی می توانید یک سایت وردپرسی با آنها بسازید. آنها را به عنوان یک کتابخانه کتاب در نظر بگیرید که برای خواندن کتاب های مورد علاقه خود دوباره به آنجا مراجعه می کنید.ممکن است نویسنده باشید و از کتاب های نویسندگان دیگر لذت ببرید، دیدگاه یا ایده جدیدی به دست آورید و از آن در زندگی خود استفاده کنید.

به طور مشابه، یک کتابخانه جاوا اسکریپت دارای کدها یا عملکردهایی است که توسعه دهندگان می توانند مجدداً از آنها استفاده کرده و از آنها استفاده مجدد کنند. یک توسعه‌دهنده این کدها را می‌نویسد، و توسعه‌دهندگان دیگر از همان کد برای انجام یک کار خاص، مانند تهیه یک نمایش اسلاید، به جای نوشتن آن از ابتدا، دوباره استفاده می‌کنند. این باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و تلاش آنها می شود.

نحوه استفاده از کتابخانه های جاوا اسکریپت

برای استفاده از کتابخانه جاوا اسکریپت در برنامه خود، <script> را به عنصر <head> با استفاده از ویژگی src که به مسیر منبع کتابخانه یا URL اشاره می کند، اضافه کنید. برای اطلاعات بیشتر، داکیومنت یا همان مستندات کتابخانه جاوا اسکریپتی را که قصد استفاده از آن را دارید بخوانید و مراحل ارائه شده در آنجا را دنبال کنید.

کتابخانه های جاوا اسکریپت برای چه مواردی استفاده می شود؟

  • تجسم داده ها در نقشه ها و نمودارها
  • استفاده در فرم ها
  • استفاده از دیتابیس
  • استفاده از انیمیشن ها در صفحات وب
  • جلوه دادن به  تصاویر و نمایش ویدیوها
  • استفاده از توابع ریاضی و رشته ای
  • استفاده در رابط کاربری سایت و اجزای آن
  • استفاده از AJAX و تغییر محتوای صفحه بودن رفرش صفحه
  • استفاده از نقشه و مسیریابی 
  • و بسیاری موارد دیگر …..

جی‌کوئری jquery

جی‌کوئری از جمله اولین کتابخانه های جاوااسکریپتی بود که معرفی شد و در سال 2006 توسط John Resig در شرکت BarCamp NYC ایجاد شد ، جی‌کوئری در زمان خود محبوبیت بالایی بدست آورد و تعداد بسیاری از این کتابخانه در وبسایت خود استفاده میکردند ، جی‌کوئری با آمدنش باعث شد کدنویسی و استفاده از جاوااسکریپت بسیار آسان‌تر شود و اگر یک دستور در جاوااسکریپ چندین خط کد داشت با جی‌کوئری این دستور ساده‌تر و کوتاه تر میشد و برنامه‌نویس در زمان کمتری به راحتی کد خود را می‌نوشت.

ری اکت React

React (همچنین به عنوان ReactJS یا React شناخته می شود) یک کتابخانه جاوا اسکریپت منبع باز و برای فرانت اند است. ری اکت در سال 2013 توسط جردن والک، که در فیس بوک به عنوان مهندس نرم افزار کار می کند، ایجاد شد. اکنون مجوز MIT را دارد اما در ابتدا تحت مجوز Apache 2.0 منتشر شد. React به گونه ای طراحی شده است که رابط کاربری تعاملی  و سریع را بدون دردسر ایجاد کند.
در حال حاضر ری اکت پیشتاز و بسیار محبوب شده است و به دلیل امکانات فوق‌العاده ای که ارائه داده است بازار کار خوبی و بسیاری از کمپانی ها به متخصصین ری اکت نیاز دارند تا بتوانند از قابلیت های پیشرفته آن استفاده کنند ، از جمله قابلیت های ری اکت میتوان به cross platform بودن آن اشاره کرد یعنی با استفاده از ری اکت و ابزارهای آن با یک بار کدنویسی نرم‌‌افزار تحت وب ، اپلیکیشن دسکتاپ و اپ اندروید و ios را داشته باشیم و این قابلیت آن فوق‌العاده است. ری اکت قابلیت های فراوانی دارد که با مشاهده مستندات آن متوجه آن خواهید شد ، وبسایت های زیادی در حال استفاده از ری اکت میباشند و این نشانه از قدرت آن دارد، اینستاگرام با توجه به این همه محبوبیت خود و کاربران بالای خود از ری اکت قدرت گرفته و از آن استفاده میکند
ری اکت React​

کتابخانه D3.js

کتابخانه D3.js
اسناد مبتنی بر داده Data-Driven Documents (D3) یا D3.js یکی دیگر از کتابخانه های معروف JS است که توسعه دهندگان از آن برای دستکاری اسناد بر اساس داده ها استفاده می کنند. در سال 2011 تحت مجوز BSD منتشر شد.این بر استانداردهای وب تاکید می کند و بدون محدود شدن به یک چارچوب واحد، قابلیت های مرورگر مدرن را در اختیار شما قرار می دهد. D3.js تجسم داده های قدرتمند را فعال می کند. از HTML، CSS و SVG پشتیبانی می کند. یک رویکرد مبتنی بر داده را در نظر می گیرد و آن را برای دستکاری DOM به کار می برد. D3.js سریع است و از تعداد زیادی رفتار پویا و مجموعه داده برای انیمیشن ها و تعامل پشتیبانی می کند.

کتابخانه Underscore.js

Underscore یک کتابخانه ابزار جاوا اسکریپت است که توابع مختلفی را برای وظایف برنامه نویسی معمولی ارائه می دهد. در سال 2009 توسط Jeremy Askenas ساخته شد و با مجوز MIT منتشر شد. حالا لوداش از آن سبقت گرفته است

کتابخانه Lodash

Lodash همچنین یک کتابخانه ابزار JS است که کار با اعداد، آرایه ها، رشته ها، اشیاء و غیره را آسان می کند. این کتابخانه در سال 2013 منتشر شد و همچنین از طراحی برنامه نویسی کاربردی مانند Underscore.js استفاده می کند.

کتابخانه Algolia Places

Algolia Places یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که روشی آسان و توزیع شده برای استفاده از تکمیل خودکار آدرس در سایت شما ارائه می دهد. این یک ابزار فوق العاده سریع و فوق العاده دقیق است که می تواند به افزایش تجربه کاربری سایت شما کمک کند. Algolia Places از پایگاه داده منبع باز چشمگیر OpenStreetMap برای پوشش مکان های سراسر جهان استفاده می کند.

کتابخانه Anime.js

اگر می خواهید انیمیشن ها را به سایت یا برنامه خود اضافه کنید، Anime.js یکی از بهترین کتابخانه های جاوا اسکریپتی است که می توانید پیدا کنید. در سال 2019 منتشر شد و سبک وزن با یک API قدرتمند و در عین حال ساده است

کتابخانه Animate On Scroll (AOS)

Animate On Scroll برای وب سایت های منظر تک صفحه ای عالی عمل می کند. این کتابخانه JS کاملاً منبع باز است و به شما کمک می کند انیمیشن های مناسبی را در صفحات خود اضافه کنید که در حین اسکرول کردن به پایین یا بالا، شیرین به نظر می رسند.

با کمک به شما در افزودن جلوه‌های محو، موقعیت‌های لنگر استاتیک و موارد دیگر برای خوشحال کردن کاربران، طراحی سایت شما را لذت‌بخش می‌کند.

کتابخانه Chart.js

کتابخانه Chart.js

آیا وب سایت یا پروژه شما به حوزه تحلیل داده ها مرتبط است؟

آیا نیاز به ارائه آمار زیادی دارید؟

Chart.js یک کتابخانه جاوا اسکریپت عالی برای استفاده است.

Chart.js یک کتابخانه منعطف و ساده برای طراحان و توسعه دهندگان است که می توانند نمودارها و نمودارهای زیبایی را در کمترین زمان به پروژه های خود اضافه کنند. منبع باز است و دارای مجوز MIT است.

کتابخانه fullPage.js

کتابخانه منبع باز fullPage.js ، به شما کمک می کند تا سایت های اسکرول تمام صفحه یا وب سایت های یک صفحه ای را به راحتی ایجاد کنید. استفاده از آن ساده است و همچنین می تواند یک نوار لغزنده افقی در بخش های سایت شما اضافه کند.
کتابخانه fullPage.js
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *